Czym różnią się tłuszcze nasycone od tłuszczów trans?
On 31 maja 2023 by rootuserTłuszcze powinny stanowić od 20 do 35% energii z diety. Duże znaczenie ma jednak to, po jaki tłuszcz sięgamy. W zdrowym odpowiednio zbilansowanym jadłospisie należy ograniczyć podaż tłuszczu pochodzenia zwierzęcego na rzecz tłuszczów roślinnych. W wielu tłustych produktach odzwierzęcych znajdują się między innymi tłuszcze nasycone i trans. Czym różnią się od siebie te związki i jak wpływają na organizm?
Tłuszcze nasycone
Ze względu na obecność i liczbę wiązań podwójnych pomiędzy atomami węgla tłuszcze (zwane również kwasami tłuszczowymi) dzielimy na nasycone i nienasycone (jednonienasycone i wielonienasycone). Tłuszcze nasycone pełnią kilka ważnych funkcji w organizmie: są źródłem energii, biorą udział w budowie błon komórkowych i przyspieszają wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E i K). Kwasy tłuszczowe nasycone znajdziemy głównie w mięsie (wołowina, wieprzowina, jagnięcina), maśle, smalcu, mleku i niektórych serach. Źródłem tłuszczów nasyconych są także słodycze i wyroby cukiernicze oraz produkty spożywcze z dodatkiem oleju palmowego i kokosowego. Kwasy nasycone spożywane w nadmiarze powodują wzrost poziomu “złego” cholesterolu LDL we krwi i zwiększają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, takich jak miażdżyca.
Tłuszcze trans
Izomery trans powstają z tłuszczów nienasyconych. Ich cechą charakterystyczną jest kształt. Zwykła cząsteczka nienasyconego kwasu tłuszczowego w miejscu, w którym są wiązania podwójne, zagina się, przyjmując kształt przypominający literę V. Natomiast tłuszcze trans to kwasy o takim samym składzie chemicznym, ale prostej cząsteczce. Ta niewielka różnica diametralnie zmienia ich metabolizm w organizmie człowieka. Tłuszcze trans znajdują się głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego. Występują między innymi w mięsie wołu i barana oraz margarynie. Znajdziemy je także w żywności wysoko przetworzonej, w tym w fast-foodach i słodyczach. W zdrowej diecie podaż tłuszczów trans powinna być ograniczona do minimum. Ich spożywanie w nadmiarze nie tylko niekorzystnie wpływa na utrzymanie prawidłowej masy ciała, ale również zwiększa ryzyko chorób układu krążenia.
Źródła zdrowego tłuszczu zwierzęcego
Mimo rosnącej popularności diet wegańskich i wegetariańskich wciąż jest szerokie grono osób, które uwzględnia produkty odzwierzęce w codziennej diecie. Ważne, aby być świadomym swoich wyborów konsumenckich i uważnie czytać etykiety. Dobrym źródłem tłuszczu zwierzęcego są ryby i owoce morza. W ich składzie znajdują się kwasy tłuszczowe wielonienasycone z grupy omega, które korzystnie wpływają między innymi na pracę układu nerwowego. Jeśli nie wyobrażasz sobie diety bez mięs, wędlin czy pasztetów, wybieraj produkty z lokalnych przetwórstw przygotowywane zgodnie z tradycyjnymi recepturami. Swojskie wędliny czy kiełbasy zawierają mniej soli i tłuszczu niż produkty mięsne produkowane na masową skalę. Różnicę z pewnością od razu zauważysz w smaku. Poza tym kupując swojskie wędliny czy mięsa z małych wędzarni, wspierasz lokalne przedsiębiorstwa.
Dodaj komentarz