Jak konopie rewolucjonizują przemysł kosmetyczny?
On 7 maja 2024 by rootuserKonopie są roślinami od lat znanymi ze swojego prozdrowotnego działania. Ich właściwości wykorzystuje się w medycynie naturalnej, przemyśle spożywczym, a coraz powszechniej także w branży kosmetycznej. Możemy je znaleźć w składzie wielu produktów do skóry i włosów.
Jak podaje Custom Market Insights, do 2030 r. rynek produktów kosmetycznych zawierających konopie będzie warty 8,86 mld dolarów. Badacze wciąż przyglądają się konopiom i ich wpływowi na zdrowie, a wyniki są obiecujące. Zarówno w drogeriach, jak i aptekach produktów z konopiami jest coraz więcej, co jest nie tylko efektem badań, ale i preferencji konsumenckich. Chcemy sięgać po kosmetyki naturalne i bezpieczne, a trend ten się utrzymuje.
Dlaczego przemysł kosmetyczny docenia konopie?
Na liście powodów tego, że koncerny kosmetyczne interesują się konopiami, są przede wszystkim ich właściwości odżywcze i pielęgnacyjne. W olejku konopnym jest prawdziwe bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych (https://kombinatkonopny.pl/kategoria-produktu/kosmetyki-z-konopi/). Najwięcej jest kwasu linolowego, nie brakuje również kwasów omega-6 i omega-3. Do tego jest witamina E, sterole, polifenole i szereg innych cennych dla zdrowia składników.
Wymienione związki działają przeciwutleniająco i chronią przed degradującym działaniem wolnych rodników. Zarówno kwasy tłuszczowe, jak i witamina E odpowiadają za lepsze nawilżenie skóry, zmniejszenie uczucie swędzenia i poprawę elastyczności. Wszystko to razem sprawia, że procesy starzenia skóry postępują wolniej. Można uzyskać satysfakcjonujące efekty i to z wykorzystaniem tego, co dała natura.
Korzyści dla skóry i włosów
Konopie działają przeciwzapalnie, co w połączeniu z wyżej wymienionymi właściwościami skłania do zastosowania ich w takich kłopotach jak trądzik, atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca. Skóra nie swędzi, jest mniej zaczerwieniona i łatwiej goją się rany. Profesjonalne kosmetyki konopne doskonale sprawdzają się w leczeniu blizn, powierzchniowych, wklęsłych, potrądzikowych i przerostowych. Kremy i balsamy z konopiami są łatwo dostępne. Warto poszukać także kosmetyków do skóry głowy i włosów. Nawilżają i wzmacniają włosy, zapobiegają ich łamaniu i wpadaniu. Zimą i w wietrzną pogodę poleca się balsamy do ust zapobiegające pierzchnięciu.
W jakich kosmetykach najczęściej stosuje się konopie?
Powiedzieliśmy, że konopie możemy znaleźć w składzie kremów i balsamów. W sprzedaży są także peelingi, kule do kąpieli, szampony i oleje do olejowania, a nawet produkty do higieny intymnej. Jak widać, już teraz do wyboru jest ich sporo, a można podejrzewać, że z czasem będzie on jeszcze większy.
Na drodze ku zrównoważonemu rozwojowi
Troska o ekologię i zrównoważony rozwój stały się w ostatnich latach pojęciami często stosowanymi. Rośnie liczba firm, które dbają o stosowanie podczas produkcji metod mających na celu jak najmniejszy wpływ na środowisko naturalne. Jest to tym bardziej istotne, że świadomi konsumenci sięgają po kosmetyki naturalne i darzą większym zaufaniem firmy dbające o ekologię. Chęć utrzymania konkurencyjnej pozycji na rynku dodatkowo motywuje do wykorzystywania składników naturalnych i organicznych, które przyciągają uwagę kupujących.
Konopie zaliczają się do roślin rosnących szybko, a ich uprawa nie wymaga stosowania pestycydów, przez co są przyjazne środowisku. Wiedza na temat konopi jest rozpowszechniana, podobnie jak to, że badacze co rusz potwierdzają ich korzystne działanie. To z kolei niweluje konieczność włączania w skład kosmetyków wielu syntetycznych związków.
Dodaj komentarz