Jak nawilżyć odwodnioną cerę? Serum nawilżające to podstawa, ale co jeszcze?
On 23 maja 2023 by rootuserOdwodnienie skóry to przejściowy stan, który może spotkać nie tylko cerę suchą, ale również tłustą, trądzikową, mieszaną – każdą! Trudnym okresem dla urody jest zarówno sezon grzewczy, jak i lato, gdy skóra jest wystawiona na degradujące działanie promieniowania słonecznego. Dlatego serum nawilżające to podstawa w pielęgnacji każdego typu skóry przez cały rok. Co jeszcze można zrobić, by przywrócić cerze właściwy poziom nawilżenia?
Jakie są oznaki odwodnienia skóry?
Odwodnienie to stan, w którym może znaleźć się każdy rodzaj skóry. Również cera tłusta może dawać znaki drastycznego spadku nawilżenia. Co więcej niski poziom nawodnienia sprawia, że skóra wzmaga produkcję łoju. To naturalna reakcja obronna. Cera wydziela sebum w nadmiarze, ponieważ broni się przed odwodnieniem. Tworzy się w ten sposób błędne koło. Konsekwencją może być nawet pojawienie się trądziku. Co jeszcze charakteryzuje cerę odwodnioną?
- Uczucie ściągnięcia, a nawet pieczenia skóry po umyciu.
- Podrażnienia – skóra jest nadwrażliwa.
- Miejscowe łuszczenie się naskórka.
- Widoczne są tzw. skórki.
- Makijaż może się „warzyć”.
- Cera jest ziemista i brakuje jej tzw. zdrowego blasku.
Mocny płaszcz hydrolipidowy – sekret zdrowej i pięknej skóry
Płaszcz hydrolipidowy to naturalna bariera skóry, którą tworzą składniki lipidowe, czyli tłuszczowe oraz składniki nawilżające, czyli wodne. Ten naturalny film ochronny można porównać do muru składającego się z cegiełek, pomiędzy którymi znajduje się cement – jeśli pojawiają się w nim ubytki, woda łatwiej odparowuje.
Nieszczelności w płaszczu hydrolipidowym są charakterystyczne dla skóry odwodnionej. Dlatego należy dostarczyć jej składników nawilżających, ale też dobrych tłuszczy, które odbudują obronny „mur”. Przesuszona cera potrzebuje nawilżenia i porządnej regeneracji. Serum nawilżające to pierwszy dobry wybór przy pielęgnacji cery odwodnionej, ale nie jedyny.
Jak przywrócić skórze nawilżenie – serum nawilżające i nie tylko
Po pierwsze odstaw produkty z mocnymi, agresywnymi składnikami, takimi jak retinol w czystej postaci i wysokim stężeniu czy kwasy złuszczające. Będziesz mogła do nich powrócić, gdy skóra dojdzie do równowagi. Myj twarz delikatnymi żelami i piankami z dobrym składem. Nie peelinguj jej mocnymi środkami i odstaw szczoteczki soniczne. Na oczyszczoną twarz stosuj tonik o kremowej formule, który wyrówna pH naskórka.
Następnie nałóż dobre serum nawilżające. Wskazanym składnikiem jest kwas hialuronowy, który szybko nawadnia skórę i pomaga zatrzymać to nawilżenie w warstwie rogowej. Na dzień zastosuj koniecznie krem z filtrem UV. Nocna pielęgnacja cery odwodnionej powinna bazować na odżywczym kremie ze składnikami nawilżającymi i odbudowującymi płaszcz hydrolipidowy. Wskazane substancje to:
- kwas hialuronowy,
- gliceryna,
- pantenol,
- ceramidy,
- probiotyki,
- aloes,
- alantoina,
- wąkrota azjatycka.
Poziom „tłustości” kremu czy serum powinien być dobrany do rodzaju cery. Do tłustej formuła musi być lżejsza niż do suchej, choć nie pozbawiona składników lipidowych. Pamiętaj też, by pić dużo wody i uzupełnić dietę o składniki bogate w kwasy tłuszczowe! Tryb życia ma ogromne znaczenie dla urody.
Dodaj komentarz