Jak powstają zakrzepy?
On 4 listopada 2022 by rootuserCzym jest zakrzepica?
Pełna nazwa zakrzepicy to żylna choroba zakrzepowo-zatorowa lub też zakrzepowe zapalenie żył głębokich. Najczęściej dotyka żył podudzia, umiejscowionych w łydkach, zdarza się również w udzie lub miednicy. Stosunkowo najrzadszą odmianą są stany chorobowe rozwijające się w innych fragmentach układu krwionośnego. Warto tutaj pamiętać, że sam skrzep nie jest groźny dla zdrowia, dopóki nie odrywa się od ściany kanału. Jeśli do tego dojdzie, a dodatkowo skrzep okaże się duży, poważnym zagrożeniem staje się zator tętnicy płucnej. W jego wyniku śmierć może nastąpić w ciągu kilku minut, dlatego zapobieganie zakrzepom jest istotnym działaniem profilaktycznym.
Przyczyny powstawania zakrzepów
Aby wyjaśnić powód powstawania zakrzepów, należy najpierw opisać działanie zdrowego układu krwionośnego. Krew przepływa przez niego równomiernym, szybkim tempem w stronę serca. W żyłach umiejscowionych w nogach, gdzie z uwagi na działania grawitacji zadanie to jest trudniejsze, pompowanie krwi wspomagane jest przez mięśnie. Krew nie płynie w dół, ponieważ uniemożliwiają to zastawki – zatrzaskują się i odcinają drogę, jeśli krew próbuje płynąć w przeciwną stronę.
Zaburzenie działania tego układu polega na tym, że krew zalega w żyłach i prowadzi do stanu zapalnego, który często przeradza się w uszkodzenie warstwy nabłonka wyściełającego kanał. Miejsce jest „łatane” przez sklejające się ze sobą płytki krwi. W efekcie tworzy się skrzeplina, czyli właśnie zakrzep, który dodatkowo zmniejsza przepustowość żyły. Organizm może zareagować na kilka sposobów, w najkorzystniejszej sytuacji zrost samodzielnie się wchłonie. Istnieje też ryzyko, że skrzep całkowicie zablokuje przepływ krwi i doprowadzi do powstawania kolejnych.
Zakrzep brzeżny – dlaczego wymaga szczególnej uwagi?
Szczególnym rodzajem skrzepu powstającego w przekroju kanału krwionośnego jest zakrzep brzeżny. Powstaje on w ten sam sposób, co pojawiające się w kończynach dolnych, jednak miejscem jego występowania jest żyła okołoodbytowa. Zakrzep brzeżny to, innymi słowy, ostry stan hemoroidalny. Jego obecność skutkuje dokuczliwym, nasilającym się bólem, powodującym problemy z wypróżnieniem. Z czasem prowadzi on do poważnych komplikacji, takich jak wypadanie guzka, stan zapalny czy niewydolność. Z tego powodu konieczne jest szybkie wdrożenie leczenia.
Leczenie zakrzepów odbytu
Na czym polega leczenie zakrzepu brzeżnego? Pierwszym krokiem jest postawienie diagnozy. W tym celu należy umówić się na wizytę lekarską do proktologa od razu po zaobserwowaniu pierwszych objawów – należą do nich dokuczliwy ból, świąd lub krwawienie z odbytu. W trakcie badania lekarz jest w stanie określić, co jest przyczyną występowania opisanego dyskomfortu. W przypadku zakrzepicy wyróżnia się dwie metody leczenia:
- zachowawcze – stosowanie maści zmniejszających stan zapalny;
- operacyjne – kiedy inne działania nie dają efektu, guzek jest nacinany, by mógł oczyścić się z nagromadzonej skrzepliny.
Dodaj komentarz