Jak upiec chleb bezglutenowy? Mieszanka Schar mix b
On 1 marca 2024 by rootuserChleb bezglutenowy to alternatywa dla tradycyjnego pieczywa wybierana m.in. przez osoby z celiakią i alergią na gluten. Jednak nie każdy chce jeść gotowe pieczywo bezglutenowe ze sklepu. Ci, którzy lubią kulinarne eksperymenty, często szukają przepisów na wypiek chleba bezglutenowego w domu. Pomocnym produktem, po który warto sięgnąć chcąc cieszyć się smakiem świeżego chleba wyjętego prosto z piekarnika jest mieszanka Schar mix b.
Kto powinien jeść chleb bezglutenowy?
Chleb bezglutenowy jest polecany przez dietetyków klinicznych i lekarzy osobom, które chorują na celiakię. Jest to wielonarządowa choroba autoimmunologiczna, która cechuje się silną nadwrażliwością na gluten i nieleczona stopniowo wyniszcza organizm chorego. Pieczywo bezglutenowe jest wskazane także w przypadku alergii na ten składnik diety, która może objawiać się różnymi zmianami skórnymi, astmą i alergicznym nieżytem nosa. Tego typu wyroby mogą być spożywane nie tylko przez dorosłych, ale i dzieci na diecie bezglutenowej. Czy pieczywo bezglutenowe powoduje tycie? Nie, chleb i bułki bez glutenu nie tuczą, jest to niesłusznie powielany mit. Warto pamiętać, że to konkretne produkty powodują wzrost masy ciała, ale utrzymywanie dodatniego bilansu kalorycznego. Jak smakuje chleb bezglutenowy? Wszystko zależy od tego, jakie dodatki zawiera w składzie, czy powstał na zakwasie, czy może drożdżach. Wybór w sklepach jest tak bogaty, że każdy bez problemu kupi idealną mieszankę do wypieku pieczywa bezglutenowego dla siebie. Warto podkreślić, że chleb, jak i bułki bezglutenowe nie ustępują smakiem od standardowego pieczywa, szczególnie jeśli do ich produkcji użyte zostaną dobrej jakości, sprawdzone składniki, w tym np. mieszanka Schar mix b. Należy wspomnieć, że każdy produkt bez glutenu powinien mieć na opakowaniu międzynarodowy symbol przekreślonego kłosa.
Jak upiec chleb bez glutenu? Mieszanka Schar mix b
Wypiek chleba jak i bułek bezglutenowych w domu nie jest trudny ani czasochłonny. Wystarczy postępować zgodnie z kilkoma wskazówkami, aby cieszyć się smakiem domowej roboty chleba, który w niczym nie ustępuje pieczywu prosto z piekarni. Od czego zacząć? Najpierw należy wymieszać suche składniki tj. mieszankę Schar mix b, sól, opakowanie suszonych drożdży bez glutenu (7 g). Następnie dodać 400 ml wody i wyrabiać ciasto mikserem przez około 5 minut, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. Pod koniec mieszania ciasta warto dodać 2 łyżki oleju. W kolejnym kroku trzeba przełożyć ciasto do formy wyłożonej papierem do pieczenia i zrobić widelcem dziury w cieście. Następnie wystarczy przykryć ciasto ściereczką bawełnianą i odstawić na 30 minut aż ciasto zwiększy objętość. Później należy rozgrzać piekarnik temperatury 200 stopni Celsjusza i wstawić do niego formę z ciastem na 40 minut. Jeśli po włożeniu do wypieku patyczek będzie suchy, oznacza to, że chleb jest gotowy. Warto jeszcze poczekać około 10 minut aż pieczywo wystygnie, a później można już bez przeszkód delektować się jego smakiem.
Z czym jeść chleb bezglutenowy?
Chleb bezglutenowy powstały z mieszanki Schar mix b można jeść z dodatkami na słodko, jak i na słono – w zależności od preferencji kulinarnych. Wiele osób smaruje pieczywo pastą z awokado, pestkami dyni i dodaje ugotowane jajka. Smaczną opcją są też kanapki z wędliną, pomidorami oraz ogórkiem. Kolejna propozycja to tosty z pasztetem z pieczonej papryki i rukolą. Dzieciom z pewnością zasmakują kanapki posmarowane dżemem truskawkowym i twarogiem sernikowym bez glutenu. Dla podbicia słodkości, można dodać odrobinę miodu lub syropu klonowego. Ostatnia propozycja to kanapki z masłem orzechowym, borówkami amerykańskimi i plasterkami banana.
Dodaj komentarz