Jak zadbać o kolana, gdy dużo biegasz?
On 24 marca 2022 by rootuserJedną z najłatwiej dostępnej formy sportu wytrzymałościowego na świecie jest bieganie. Wiele osób decyduje się na rozpoczęcie takiej aktywności fizycznej w celu poprawy swojego zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Niemniej jednak, bieganie stanowi spore obciążenie dla ciała. Przy złej technice i nieodpowiednim przygotowaniu mogą pojawić się bóle oraz dolegliwości w obrębie kolan. Dlatego tak niezwykle istotne jest właściwe zadbanie o nie, by zabezpieczyć je przed uszkodzeniem.
Korzyści z biegania a ryzyko kontuzji
Wielu ekspertów twierdzi, że ludzkie ciało jest przystosowane do biegania. Długie nogi i chroniący przed wstrząsami kręgosłup to jedne z czynników pozwalające na wykonywanie tej aktywności fizycznej. Tym samym taka forma ćwiczenia wytrzymałościowego pozwala na utrzymanie doskonałej kondycji organizmu. W ten sposób poprawia się nasze samopoczucie oraz zmniejsza ryzyko problemów sercowo-naczyniowych. O ile bieganie samo w sobie jest korzystne dla kolan, to nieodpowiednia technika oraz sesje treningowe na twardych nawierzchniach mogą doprowadzić do ich kontuzji. Wynikiem tego może być pojawienie się tzw. „kolana biegacza”, zespołu pasma biodrowo-piszczelowego czy zwyrodnienia stawów. Stąd tak niezwykle ważne jest właściwe zadbanie o kolana, by podczas biegania uchronić się przed tymi schorzeniami.
Podstawa – odpowiednie obuwie oraz ubranie
By zabezpieczyć kolana oraz stawy skokowe przed uszkodzeniem warto wybrać obuwie wysokiej jakości. Odpowiednie buty biegowe damskie i męskie utrzymują stopę we właściwej pozycji, a także amortyzują wstrząsy. Ma to szczególne znaczenie przy bieganiu po twardych, asfaltowych podłożach. Co więcej, niesprzyjające warunki pogodowe – zimny wiatr czy śnieg – prowadzą do wychłodzenia mięśni, przez co są one bardziej narażone na kontuzje. W związku z tym niezbędny jest właściwy ubiór, który zapewni utrzymanie niezbędnego komfortu cieplnego ciała. Dodatkowym wsparciem dla kolana może być zastosowanie ortezy. Wykonana z elastycznego materiału i obejmująca kolano lub owinięta wokół niego, stabilizuje je przy jednoczesnej poprawie pracy stawu kolanowego podczas biegania.
Przygotowanie przed bieganiem
Kluczową rzeczą przed rozpoczęciem biegania jest rozgrzewka. Odpowiedni zestaw ćwiczeń o narastającej intensywności przygotuje ciało do zwiększonego wysiłku fizycznego. Szczególnie istotne jest tutaj, by taką rozgrzewką stymulować ruchomość stawów oraz wzmocnić mięśnie. Takie działania znacznie odciążą kolana, umożliwią poprawę techniki biegania a także zmniejszą ryzyko możliwych kontuzji.
Ponadto, dobrym rozwiązaniem jest również zaplanowanie rodzaju trasy biegu oraz jego długości. Rozpoczynający swoją przygodę z tego rodzaju aktywnością fizyczną powinni zdecydować się na krótsze dystanse po leśnych ścieżkach czy piasku. Co więcej, częstsza obecność zbiegów niż podbiegów na drodze jest znacznie niebezpieczniejsza dla kolan. Jeśli nie możemy zmniejszyć ich ilości na zaplanowanej trasie, najlepiej pokonać je przechodząc do marszu.
Dodaj komentarz