Kolonoskopia – kiedy należy rozważyć badanie?
On 16 listopada 2022 by rootuserEndoskopowe badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, czyli właśnie kolonoskopia, nie należy do zabiegów cieszących się szczególną popularnością. Należy jednak pamiętać, że daje możliwość sprawdzenia stanu ujścia odbytu, samego odbytu oraz jelita grubego. Jest to jedno z podstawowych badań diagnostycznych, które umożliwiają ocenę stanu zdrowia pacjenta. Co trzeba wiedzieć, jeśli na pacjenta czeka kolonoskopia? Sprawdź w naszym poradniku.
Na czym polega kolonoskopia?
Badanie kolonoskopii jest mało komfortowe z perspektywy pacjenta, jednak niezwykle ważne dla odpowiedniej diagnozy objawów ze strony końcowego odcinka układu pokarmowego. W jego trakcie lekarz wprowadza do odbytu giętką, długą sondę zakończoną kamerą. Transmituje ona obraz, na którym widoczne jest wnętrze poszczególnych odcinków jelita. Kolonoskopia daje możliwość sprawdzenia całości jelita grubego oraz, przy dobrych warunkach badania, końcówki jelita cienkiego. Jeśli zaistnieje taka potrzeba, w trakcie badania pobiera się także fragmenty tkanki do dalszego badania histopatologicznego. Z uwagi na dyskomfort związany z badaniem, w wielu placówkach przeprowadza się kolonoskopię w znieczuleniu dożylnym.
Przebieg badania kolonoskopii
Kolonoskopia np. we Wrocławiu, to badanie, do którego konieczne jest przygotowanie. Przed zabiegiem pacjent otrzyma dokładne zalecenia. Wśród nich znajdą się między innymi takie wskazania jak wprowadzenie diety lekkostrawnej i ubogiej w błonnik przez co najmniej trzy dni przed badaniem oraz zażywanie odpowiednich środków przeczyszczających. Umożliwi to obejrzenie wnętrza jelita bez zakłóceń w postaci resztek trawionego pokarmu.
Lekarz przeprowadzający badanie poprosi pacjenta o położenie się na boku i podkurczenie nóg – taka pozycja ułatwi manipulowanie endoskopem. Badanie trwa zazwyczaj od 15 do 40 minut, a po jego zakończeniu pacjent może przez krótki czas odczuwać wzdęcie i dolegliwości bólowe. Jeśli będą się one utrzymywać dłużej lub wystąpi krwawienie, należy skontaktować się z lekarzem.
Kolonoskopia – w jakim wieku należy się regularnie badać?
Badanie endoskopowe końcowego odcinka układu pokarmowego pozwala zdiagnozować między innymi choroby zapalne jelita i raka jelita grubego, jeden z najczęściej występujących nowotworów. Za pomocą badania kolonoskopii możliwe jest obejrzenie wnętrza jelita grubego pod kątem pojawienia się pierwszych objawów, a także potencjalnych przekształceń polipów, jeśli te zostały zdiagnozowane wcześniej. Badanie należy również do pakietu badań przesiewowych, które od 2012 roku prowadzone są wśród osób w wieku od 55 do 64 lat. Pacjenci w tym wieku są bowiem najbardziej narażeni na wystąpienie zmian nowotworowych.
Kolonoskopia (Wrocław) jako badanie przesiewowe
Jak już zostało wspomniane, kolonoskopia pozwala kontrolować zmiany zachodzące w jelicie grubym i nadzorować je pod kątem rozwoju raka jelita grubego. Jednak wśród schorzeń, które pozwala diagnozować badanie endoskopowe, znajdują się także inne, na przykład nieswoiste choroby zapalne jelit. Ponadto kolonoskopia umożliwia także odnalezienie przyczyny krwawienia i zatamowanie go, usunięcie ciała obcego czy też udrożnienie jelita.
Częstotliwość wykonywania kolonoskopii
Decyzję o wskazanej częstotliwości wykonywania badania podejmuje lekarz na podstawie stanu zdrowia pacjenta. Regularne kontrole są szczególnie ważne po zdiagnozowaniu choroby jelita grubego, a także w gronie osób o podwyższonym ryzyku nowotworu (np. z historią rodzinną nowotworów jelita). U osób zdrowych lub pozbawionych niepokojących objawów, badanie warto przeprowadzić po ukończeniu 50. roku życia. Dodatkowo wskazane jest powtarzanie go co 10 lat.
Dodaj komentarz