
Krępa budowa ciała – co powinieneś wiedzieć?
On 8 lipca 2021 by rootuserCzasami zdarza się, że mówi się o kimś, że jest zbudowany z grubych kości. Często mówi się, że takie osoby mają krępą budowę ciała. Według somatotypu, czyli typu budowy ciała opartego na jego budowie osoby takie fachowo nazywane są endomorfikami. Warto przyjrzeć się temu co warto wiedzieć i jak postępować w niektórych sytuacjach, by ułatwić sobie życie.
Skąd taki typ budowy ciała?
Na początku warto wspomnieć, że według wspomnianego somatotypu istnieją też dwie inne budowy ciała, to jest ektomorfik i mezomorfik. Wracając jednak do właściwego tematu, najczęściej powodem krępej budowy ciała jest genetyka. Nie da się jej zaradzić do końca zatem ale warto postępować jak najlepiej z posiadaną wiedzą. Osoby o tej budowie ciała często zmagają się z wolną przemianą materii, co sprzyja odkładaniu się tłuszczu na całym ciele. Często wśród mężczyzn frustrację może powodować też trudność w trenowaniu górnych partii ciała, bo mięśnie ramion i barków są oporne na wzrost.
Na co zwracać uwagę?
Osoby o krępej budowie ciała dosyć często mogą mieć problemy z chorobami serca. Warto więc w diecie zwrócić uwagę na te produkty, które zawierają zdrowy cholesterol. Przykładem mogą być ryby, chudy nabiał. Na przeciwnym biegunie zaś warto umieścić produkty bogate w tłuszcze nasycone. Tu mowa najczęściej jest o tłuszczach pochodzenia zwierzęcego. Ograniczyć warto także sól, ponieważ ona powoduje zatrzymywanie wody w organizmie. U osób z krępą budową częstym problemem jest właśnie trudność w pozbywaniu się zbędnych zapasów wody. To, co warto przyswajać w mniejszych ilościach to również węglowodany. One w dużym stopniu powodują tycie. Ich źródłem powinny stać się kasze czy produkty wielozbożowe jak np. chleb. Niezwykle ważne znaczenie może mieć też przystosowanie trybu życia do regularnych posiłków o stałych porach. To przyzwyczajenie napędza przemianę materii i wspiera gubienie zbędnych kilogramów.
Co robić, by żyć zdrowo?
Nic straconego w drodze do wysportowanej sylwetki. Endomorficy muszą jednak być świadomi tego, że często potrzebują mniej kalorii, więc ich dieta powinna być dobrze dopasowana. Dodatkowo powolny metabolizm powoduje dłuższą regenerację po treningu. Ta zaś może powodować frustrację, bo osoba, która trenuje z takim samym obciążeniem jak inni, potrzebuje znacznie więcej odpoczynku po treningu. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest wizyta u dietetyka, który po przeprowadzeniu wszelkich niezbędnych pomiarów wskaże najlepszy sposób odżywiania. Dodatkowo dobrym pomysłem może być regularny trening aerobowy, którego obciążenie będzie powoli rosnąć. Tutaj również warto sięgnąć wiedzy specjalisty, który może doradzić, z jaką częstotliwością ćwiczyć. Jeśli pogoda na dworze nie rozpieszcza, można udać się na siłownię. Tam można znaleźć przyrządy odpowiednie do aerobów jak np. bieżnia, czy rowerek stacjonarny. Poza tym w wielu siłowniach można także skorzystać z porady trenera. Nieraz bardziej opłaca się zapytać specjalistę, by dostać podpowiedź na początkowym etapie, niż źle wykonywać ćwiczenia, co może spowodować kontuzję.
Dodaj komentarz