Naturalne metody na uporczywy kaszel – co pomaga?
On 11 stycznia 2023 by rootuserKaszel podczas choroby oczyszcza z wydzieliny drogi oddechowe, jednak długotrwały i silny może doprowadzić do nieprzyjemnych objawów – wymiotów, nietrzymania moczu i bezsenności. Pomocne okazują się domowe sposoby, które warto wykorzystać w pierwszej kolejności.
Jeżeli doświadczasz natężenia kaszlu w nocy, a w dzień czujesz się w miarę dobrze, oznacza to, że organizm słabo sobie radzi z wydalaniem chorobotwórczej wydzieliny. W tym celu najczęściej stosuje się syrop na kaszel, który możesz zakupić w aptece bez recepty – preparat wspomaga oczyszczanie dróg oddechowych. W ofercie dostępne są syropy przeznaczone zarówno do suchego, jak i mokrego kaszlu. Warto terapię uzupełnić także o naturalne substancje, które nie zaszkodzą, a mogą być niezwykle skuteczne.
Napary z ziół na mokry kaszel
Pomocny jest tymianek, który charakteryzuje się właściwościami wykrztuśnymi, ze względu na zawartość olejku eterycznego, który w swoim składzie zawiera karwakrol, cymen, linalol, cyneol i borneol, a także tymol o silnych właściwościach przeciwdrobnoustrojowych. Dodatkowo tymianek ma właściwości przeciwbólowe. Ziele doskonale uwalnia substancje, które łatwo przenikają do przygotowywanego naparu. Można wzbogacić napój o kwiat dziewanny i jaskółcze ziele oraz dodać do tego miód. Na mokry kaszel stosuje się również koper włoski i podbiał. Warto też spróbować inhalacji z zastosowaniem olejków eterycznych, np. eukaliptusowego i sosnowego.
Naturalny syrop z cebuli na każdy rodzaj kaszlu
Spożywanie syropu z cebuli, zwłaszcza w połączeniu z miodem, może złagodzić ból gardła i objawy kaszlu. Domowy preparat wspomaga oczyszczanie górnych dróg oddechowych oraz ma właściwości wykrztuśne, dzięki czemu może wspomóc leczenie kaszlu zarówno suchego, jak i mokrego. Rozrzedza zalegającą wydzielinę w gardle, tym samym ułatwiając jej usuwanie. Aby uzyskać syrop, należy cebulę drobno pokroić i zasypać cukrem w naczyniu z przykryciem. Ułóż jedną warstwę warzywa i przesyp cukrem, potem kolejną, aż uzupełnisz naczynie prawie po brzeg. Cukier można zastąpić miodem i dodać odrobinę soku z cytryny.
Czosnek – roślinny antybiotyk na walkę z kaszlem
Warto stosować zmiażdżony czosnek, który łączy się z ciepłym mlekiem. Napój działa antywirusowo i wzmacniająco, ponadto obniża gorączkę, rozgrzewa i wzmaga potliwość, ale również ułatwia odkrztuszanie i udrażnia drogi oddechowe. Można miksturę wzbogacić także o miód i masło, które nieco złagodzą uporczywe kasłanie i natłuszczą podrażniony przełyk. Pomocny będzie także syrop z tego warzywa. W tym celu trzeba zmiażdżyć dwie główki czosnku, dodać sok z dwóch cytryn, cztery łyżki miodu i dwie szklanki przegotowanej wody. Odstaw przygotowany napój na dwie doby i pij dwa razy dziennie po dwie łyżki.
Siemię lniane, imbir i herbata z lipy na suchy kaszel
Len pomaga łagodzić suchy kaszel. Aby wykorzystać siemię, wystarczy zalać szklanką wody łyżkę ziaren lnu i gotować je przez około 10 minut. Do tego można dodać łyżkę miodu. Napój pijemy ciepły dwa razy w ciągu dnia. Pomocna jest także herbata z kwiatów lipy. Łyżeczkę suszu należy zalać wrzątkiem i zostawić pod przykryciem na 5-10 minut. Następnie należy odcedzić napar i pić wolno w czasie przeziębienia do trzech razy w ciągu dnia. Imbir z kolei ma korzystny wpływ na śluzówkę, dlatego skutecznie łagodzi suchy kaszel. Wystarczy pokroić jego korzeń w cienkie plasterki i zalać je wodą (około pół litra). Całość gotuje się na małym ogniu przez około 20 minut, przecedza i słodzi miodem lub syropem malinowym. Przygotowany napar należy pić dwa razy dziennie – rano i wieczorem.
Dodaj komentarz