Czy warto sięgnąć po olejek przyspieszający opalanie? Kto może sięgnąć po krem z niższym filtrem UV?
On 24 sierpnia 2023 by rootuserZłocista opalenizna po urlopie to dla wielu osób must have. Dziś przyjrzymy się bliżej produktowi jakim jest olejek przyspieszający opalanie. Czy warto go stosować i czy rzeczywiście jest skuteczny? Na czym opiera się jego działanie brązujące?
Co znajdziemy w składzie olejku przyspieszającego opalanie i jak działa?
Są takie kosmetyki, których działanie oparte jest na naturalnych mechanizmach zachodzących w skórze. Znajduje się w niej tyrozynaza, czyli aminokwas, która przekształca się w hormony – tyrozynę oraz adrenalinę. Ten pierwszy bierze udział w melanogenezie, czyli produkcji melanocytów. Pochodne tyrozyny znajdują się w przyspieszaczach do opalania. Jakie składniki ma olejek przyspieszający opalanie? Można sięgnąć po produkt z masłem kakaowym, olejkiem karotenowym czy olejkiem z orzechów włoskich. Wszystkie one mają właściwości brązujące, przez co opalona skóra wydaje się ciemniejsza. Jednak to nie wszystkie zalety takich składników w olejku przyspieszającym opalanie, bowiem regenerują skórę, dobrze ją nawilżają i nadają jej blask. Zapobiegają też parowaniu wody.
Dlaczego łączenie kremu z filtrem SPF i olejku przyspieszającego opalanie to najlepszy pomysł?
Olejek przyspieszający opalanie nie zapewnia ochrony SPF albo to zabezpieczenie jest znikome. Stąd przed jego zastosowaniem koniecznie należy nałożyć krem ochronny z wysokim filtrem SPF. Dzięki temu można chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Warto wiedzieć, że SPF 50 zwiększa czas ochrony skóry pięćdziesięciokrotnie w stosunku do przebywania na słońcu bez ochrony. Bezpieczny czas ekspozycji bez kremu z filtrem to 15 do 20 minut. Trzeba jednak wiedzieć, że taka ochrona obliczona jest na podstawie aplikacji 2 mg/1 cm2 skóry. Z czasem ochrona ulega osłabieniu na skutek naturalnych procesów złuszczania się skóry czy pocenia się. Dzieje się tak również po kąpieli w basenie czy morzu. Należy oczyścić i osuszyć skórę po kąpieli, a następnie ponownie nałożyć krem z filtrem. Jego nakładanie jest rekomendowane jest co 2-3 godziny w czasie ekspozycji na słońce. Warto wiedzieć, że krem z filtrem po raz pierwszy należy nałożyć 30 minut przed ekspozycją na słońce. Gdy odpowiednio się wchłonie można sięgnąć po olejek przyspieszający opalanie skóry i zaaplikować go od 30 minut do godziny po zastosowaniu kremu z filtrem. Dzięki temu skóra będzie miała właściwą ochronę, a jednocześnie proces melanogenezy zostanie pobudzony.
Jak dobrać ochronę UV do indeksu UV i gdzie szukać informacji?
Ochrona UV rzędu SPF 20 -25 zalecana jest przy codziennej aktywności. Z kolei gdy długo przebywa się na słońcu trzeba sięgnąć po wyższą SPF 30 lub 50. Jedynie osoby o śniadej skórze mogą przebywać na słońcu z niższą ochroną wynoszącą SPF 20. Warto wiedzieć, że taki krem chroni przed szkodliwym promieniowaniem UV w ok. 95%. Jednak karnacja skóry czy jej wrażliwość na czynniki zewnętrzne to nie wszystko na co należy zwrócić uwagę przy doborze odpowiedniego kremu. Istotne znaczenie ma indeks UV. Możecie szukać informacji o aktualnym indeksie w swoich smartfonach w aplikacji pogodowej. Niski indeks UV oznacza, że ryzyko poparzenia jest znikome, a wysoki, że jest bardzo duże. Na podstawie wartości indeksu należy dobrać przynajmniej dwa razy wyższą ochronę przeciwsłoneczną. W ten sposób można odpowiednio chronić skórę.
Dodaj komentarz